Bebeklere Küpe Ne Zaman Takılır?

  1. Anasayfa
  2. Takı Modası

Bebeklere Küpe Ne Zaman Takılır?

Bebeklere Küpe Ne Zaman Takılır?
Kulakları süsleyen küpeler sadece kadınların kullandığı bir aksesuar değil. Erkeklerin ve bebeklerin de kullandığı küpe kulakları süslemek için yaş ve cinsiyet fark etmeden kullanılıyor. Küpe kullanımı için erkek ve kadınların kulağını deldirirken dikkat etmesi gereken teknik ve hijyenik noktalar mevcut. Fakat konu bebekler olunca bu noktalara çok daha özen gösterilmelidir. Peki bebeklere küpe ne zaman takılır? Takı Atölyesi, bebeğin kulağı nasıl delinmeli ve bebeklerde kulak ne zaman delinmeli konusunda sizler ile bilgilerini paylaşıyor.

Bebeklerin kulaklarının delinebileceği dönemler oldukça önem taşıyor çünkü kulak delindikten sonra bebek için bazı riskler oluşabiliyor. Bebeklerin, kulağa takılacak olan küpe ile sürekli oynamaları, küpeyi çıkarıp burunlarına ya da ağızlarına sokmaları veya yutmaları oldukça ciddi problemlere yol açabilir. Bu risklerin en aza inmesi için bebeklerin kulağını dört yaşından sonra delinmesi uygun görülüyor. Bazı doktorlar ise altı ay öngörmektedir, bazıları iki yaş. Tüm öngörülerin ortak yanı ise kendilerini en iyi bildiği zamana denk gelmesidir. Bebeğinizin zaman geçirdiği ortam ve hareketlilik durumu bu süreyi değiştirmektedir. Eğer bebeğiniz çok hiperaktif bir çocuk değilse ve sürekli olarak ebeveyn kontrolünde bulunuyorsa altı aydan sonra doktora danışarak kulakları delinebilir. Belirttilen durumun aksinde bir yaşam şekli varsa iki yaş hatta dört yaş beklenmelidir. Dört yaşından sonra bebekler kulağına taktığımız küpenin varlığına anlayıp belirttiğimiz talimatları yerine getireceklerdir. Bebekler dört yaşından sonra kulaklarına takılan küpenin varlığını hissedip anlayabilir ve ona göre davranabilirler. Bebeklerinin kulağını delmek isteyen ebeveynlere, bu işlemi mutlaka bir hastanede ya da eczanede, steril bir ortamda gerçekleştirmesini öneriyoruz. Steril bir ortamda gerçekleştirilen kulak delme işlemi, bebeğin enfeksiyon kapma ihtimalini azaltacaktır. Kulağı delen kişinin elleri, bebeğinizin ise kulak memesi mutlaka temiz olmalıdır. Delinecek olan bölge tespitinden önce kulak memesi soğuk spreyle uyuşturulmalıdır. Delme işlemi başladığında ise doğru bölge tespit edilmeli, kulak delme işlemi sırasında bebeğin kafası sabit tutulmalıdır. Bebeğiniz bu işlem sırasında aşırı tepki veriyorsa işlemi ertelemeniz en iyisi olacaktır.

Kulak delme işleminin ardından bebeğinizi iki hafta boyunca takip edin. Bebeğin kulak memesinin bakımını yaparken elinizin temiz olmasına çok dikkat etmelisiniz. Kulak memesine dokunmadan önce küpe çevrilerek yerinden oynatılmalı ve kulak memesinin arkası ve önüne, antibakteriyel krem ve solüsyon uygulanmalısınız.