Evlilik Yüzüğü Neden Yüzük Parmağına Takılır?

  1. Anasayfa
  2. Takı Modası

Burcuna Uygun Takıları Bulalım mı ?

Burcun Nedir ?
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık
TAKILARI GÖR

Evlilik Yüzüğü Neden Yüzük Parmağına Takılır?

Evlilik Yüzüğü Neden Yüzük Parmağına Takılır?
Kadınlar için takı ve aksesuarlar günlük kombinlerinden ayrı düşünülemez. Stilimizi tamamlayan parçalar olan aksesuarlar arasında bulunan yüzük ise en sevdiğimiz takılardan biri. Eğer günlük takılarımızı bir yana bırakacak olursak evlilik yüzüğü için başucu aksesuarımız diyebiliriz. Peki evlilik yüzüğü neden yüzük parmağına takılır ve bu evlilik yüzüğü nereden çıktı? Evlilik için takılan yüzük geleneği çok eski zamanlara, milattan önceye dayanmaktadır. Eski çağlarda inanılan bir inanışa göre boynunuza taktığınız bir metal sizi tüm kötülüklerden koruyordu. Zaman geçtikçe bu inanış bir güzellik simgesi haline geldi. Daha sonra ise insanlar kişinin sözlü, nişanlı veya evli olduğunu parmağa takılan bir yüzük ile simgeleştirmeye başladı.

Evlilik yüzüğü ile ilgili akılda kalan ve merak edilen bir diğer soru ise neden evlilik yüzüğünün sol elin yüzük parmağına takıldığı. Tüm kültür ve toplumlarda sağ eli kullanmak daha doğru ve önemliyken neden evlilik gibi önemli bir olayın simgesini sol elimizde taşırız? Sol ele takılan evlilik yüzüğü geleneği eski Mısırlılara kadar dayanıyor. Bilim insanlarının açıklamalarına göre eski Mısırlılar sol elin dördüncü parmağından başlayıp kalbe ulaşan hassas bir sinirin varlığına inanıyorlardı. Mısırlıların ardından Romalılar da bu inanca sahip çıktı. Romalılar Mısırlılardan farklı olarak bu parmakta, kanı vücudumuza pompalayan ve kalbimize bağlayan bir damar olduğuna inanıyorlardı. Bu damara “vena amoris” yani aşk damarı adını vermişlerdi. Böylelikle Romalılar nişanlılık dönemlerinde yüzüğü gelinin dördüncü parmağına takıyor ve gelin de sevdiği kişiyi aşk damarının etrafında taşıyordu. Bu aşamadan sonra yüzüklerin ve üzerinde bulunan taşların özel güçleri olduğuna inanılmaya başlandı. 860 yılında Papa tarafından, evlilik ve nişanın belirtisi olarak altın yüzük kullanılması gerektiği belirtiliyor. Böylelikle nişan yüzüğü ile düğün yüzüğü birbirinden ayrılıyor. 8. yüzyıldan sonra, aşk ve bağlılığın simgesi olarak elmas yüzükler kullanılmaya başlandı. Pırlantalı nişan yüzüğü verme geleneği, Avusturya Arşidükü Maksimillian tarafından 15. yüzyılda nişanlısı Mary’e verilen bir yüzük ile başladı. 1477 yılında Avusturya Arşidük’ü Maximillian Mary’ye verdiği elmas nişan yüzüğü ile elmas da evlilik yüzüğünün bir parçası haline geldi. II. Dünya Savaşı sırasında, askere giden erkeklerin, eşlerini hatırlamak amacıyla takmalarıyla birlikte, ilk olarak erkekler tarafından da erkek yüzüğü kullanılmaya başlandı.

Günümüzdeki uygulama da tahmin edilene göre Romalılardan kalıyor. Osmanlı ve Arap ülkelerinde yayılan yüzük kültürü ile altın işlemciliği ve taşlar ile süslemeler yaygınlaştı. Böylelikle takılan yüzükler çiftin aşkını simgelediği gibi hem kadının hem erkeğin güzelliğinin ve ihtişamının simgesi haline geldi.

İlginizi Çekebilir

Tümünü Gör
FIRSAT ÜRÜN
 Siparişlerinizin Hazırlanışı 
  • Siparişini verdiğiniz ürünler dikkatle seçilir...
  • Seçilen ürünler tekrardan temizlenir ve ambalajlanır...
  • Ambalajlanan ürünlerin defolu olup olmadıkları tekrar kontrol edilir...
  • Kontrol edilen ürünler şık hediye kutularına yerleştirilir...
  • Son olarak size ulaşabilmeleri için kısa bir yolculuğa gönderilirler...
  • İşte biz her siparişi böyle bir heyecanla hazırlıyoruz...