Gümüş Kolye Neden Kararır?

  1. Anasayfa
  2. Takı Modası

Burcuna Uygun Takıları Bulalım mı ?

Burcun Nedir ?
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık
TAKILARI GÖR

Gümüş Kolye Neden Kararır?

Gümüş Kolye Neden Kararır?
Taktığınız takılar bir zaman sonra kararma durumu yaşayabilir. Sık kullanım sonucunda kararma durumu yaşayan takılardan biri de kolyedir. En çok kullanılan kadın takı modellerinden biri olan kolye, kombinlerimizi ve görünümlerimizi en iyi ve şık şekilde tamamlayarak vazgeçilmez aksesuarlarımızın arasında yer alıyor. Peki çok severek kullandığımız gümüş kolyeler neden kararır? Takı Atölyesi, sizler için bu soruyu cevaplayacak.

Eğer taktığınız kolye gümüş kolye ise kararma durumunu yaşamanız olası bir durumdur. Gümüş kolye neden kararır? Gümüş kolyenizin kararmasının birden fazla nedeni vardır. İlk neden ile başlayalım: Kükürt. Dünyada bolca bulunan kükürtün kokusu, çok hafif olsa dahi gümüş kolyenin kararmasına neden olacaktır. Aynı zamanda gümüş kolyeler içinde bulundurdukları diğer maddeler yüzünden de kararma yaşayabilir. Bilindiği gibi gümüş kolye, yapısı itibari ile kararmaya yatkın bir modeldir. Havada bulunan kükürt, hidrojen ve sülfirik bu kararmaya neden olmaktadır. Gümüş kolyenizin kararmasının diğer nedeni ise açıkta kalmasıdır. Aynı tükettiğimiz gıdalarda olduğu gibi gümüş kolyelerimiz de kullanılmadığı halde açıkta kalınca kararmaktadır. Gümüş kolyenizi kullanmadığınız durumlarda hava almayacak şekilde saklamalısınız. Gümüş kararmasında dikkat etmeniz gereken üçüncü nokta ise içinde bolca kimyasal barından parfümler ve asit barından deniz suyu ve terdir. Gümüş, su ve parfüm ile temas halinde bulunduğunda kararmaktadır. Eğer teriniz aşırı asitliyse gümüş kolyeniz kararır hatta çürüyebilir.

Gümüş kolyelerin kararmaması için alınan önlemlerden biri olan radyum kaplama ise yanlış bir önlemdir. Radyum kaplama yapılan kolye kararma ile birlikte erken yıpranır ve paslanır. Herhangi bir gümüş aksesuarınıza yapacağınız radyum kaplama, aksesuarınıza sadece zarar verecektir. Eğer çok asitli bir teriniz var ise yaz aylarında gümüş yerine kaliteli deri ya da beyaz altın kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Gümüş kolyenin kararması durumunda, kolyenin çamaşır suyu ile yıkanması da sık sık kullanılan fakat yanlış olan bir işlemdir. Çamaşır suyunun içinde bulundurduğu kimyasallar takınızı onarmak yerine ona zarar verecektir. Hatta çamaşır suyu ile yıkadığınız kolyeniz cildinize dahi zarar verebilir. Çamaşır suyunun yanı sıra diş macunu ve sigara külü de kararan gümüş kolyenin onarımı için uygulanan yanlış yöntemler arasında bulunuyor. Gümüş kolyenize ve cildinize zarar vermemek için bu yöntemleri kullanmamanız gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir

Tümünü Gör
 Siparişlerinizin Hazırlanışı 
  • Siparişini verdiğiniz ürünler dikkatle seçilir...
  • Seçilen ürünler tekrardan temizlenir ve ambalajlanır...
  • Ambalajlanan ürünlerin defolu olup olmadıkları tekrar kontrol edilir...
  • Kontrol edilen ürünler şık hediye kutularına yerleştirilir...
  • Son olarak size ulaşabilmeleri için kısa bir yolculuğa gönderilirler...
  • İşte biz her siparişi böyle bir heyecanla hazırlıyoruz...