Gümüş Takı Kullanımı ve Tarihi

  1. Anasayfa
  2. Takı Modası

Burcuna Uygun Takıları Bulalım mı ?

Burcun Nedir ?
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık
TAKILARI GÖR

Gümüş Takı Kullanımı ve Tarihi

Gümüş Takı Kullanımı ve Tarihi

Gümüş takı takarak güzelleşme insanların tarih boyunca vazgeçemediği ve üstüne düşündüğü, farklı teknikler geliştirdiği bir konu olmuştur. Gümüş takı takıp takıştırarak güzelleşme tarihi çok eski çağlardan günümüze kadar gelmiştir.O çağlardan günümüze çeşitli gümüş takı ve gümüş süs malzemeleri arkeologların araştırmalarında ortaya çıkmıştır. Gümüş takı tarihini uzmanlar çok eskilere M.Ö. 4 Binyılın sonlarına kadar götürmektedir. Mezopotamya, Mısır ve Anadolu'da başladığı tahmin edilir. O dönemlere ve kültürlere ait takıların ince bir işçilikle yapıldığı görülmektedir. . Gümüşün  yumuşak ve işlenmeye müsait metaller olmasının da burada önemli bir rolü vardır.  

 

            Eski Türklerde gümüş takı üretimi çok popüler bir meslekmiş. Eski Türkçe' de  Sim (gümüş) Telkari'de Sim dolgu tekniği kelimesi de aynen "zer" gibi   Türkçe' nin eski yazılı tarihi eserlerinde karşımıza çıkmış. Zer-sim şeklinde iki kelime beraber kullanılırsa, bolluk ve zenginliği ifade edermiş.Gümüş de insanlık tarihinde altından sonra en çok kullanılan metallerden biri olmuş.

 

Gümüşçülük, sanatının asıl merkezi Mari 'dir. Marili gümüşçülerin yaptığı pek çok Gümüş Takı geniş bir coğrafyada tanınmıştır ve özel gümüşçüler köyü kurulmuştur. Selçuk şahı Melik şah zamanında Mari'de 15 bin kuyumcu ve Gümüşçü varmış.Onlar bayanları, atları süslemek için çok güzel takıları yapıp satmışlar.

 

İslamiyetin Anadolu'ya yayılmasıyla Gümüş işçiliği altına göre daha yaygın kullanım alanı bulmuş.Yüzük, küpe, kolye, kemer, hamaylı, Kur'an-ı Kerim muhafazası, takunya, tesbih püskülü, kılıç ve kama sapı ve kını yapımı Osmanlı dönemine kadar devam eder. Kadın takılarının yanı sıra İslam inancının etkisiyle erkeklerin kullandığı takı ve aksesuarlarda altına göre Gümüş daha fazla kullanılır olmuş. Gümüş özellikle yüksek gelir grubuna mensup kişiler tarafından kullanılmış. Oklava, zurna, takunya, sigara tabakası, baston ve günlük hayatta kullanılan daha birçok eşya gümüşten üretilir olmuş.

 

Günümüzde artık dünyada kuyumculuk ve takı sektöründe yeni teknolojiler kullanılsa da yaratıcılık ve el işçiliği her zaman ön planda olacaktır !!

Bu yazımızdaki resimde gördüğünüz takıyı incelemek ve satın almak için TIKLAYINIZ...

https://takiatolyesi.com/bereket-eli-rose-925-ayar-gumus-kolye-540

İlginizi Çekebilir

Tümünü Gör
FIRSAT ÜRÜN
BÜYÜK İNDİRİM
BÜYÜK İNDİRİM
 Siparişlerinizin Hazırlanışı 
  • Siparişini verdiğiniz ürünler dikkatle seçilir...
  • Seçilen ürünler tekrardan temizlenir ve ambalajlanır...
  • Ambalajlanan ürünlerin defolu olup olmadıkları tekrar kontrol edilir...
  • Kontrol edilen ürünler şık hediye kutularına yerleştirilir...
  • Son olarak size ulaşabilmeleri için kısa bir yolculuğa gönderilirler...
  • İşte biz her siparişi böyle bir heyecanla hazırlıyoruz...