Halhal Neden ve Nasıl Takılır?

  1. Anasayfa
  2. Takı Modası

Burcuna Uygun Takıları Bulalım mı ?

Burcun Nedir ?
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık
TAKILARI GÖR

Halhal Neden ve Nasıl Takılır?

Halhal Neden ve Nasıl Takılır?
Halhal Neden ve Nasıl Takılır? Kişisel zevk ve beğenilerimizi yansıttığımız stillerimizi oluştururken kullandığımız aksesuarlar, zaman geçtikçe değişiyor ve bulunduğu dönemin ruhunu yansıtıyor. Halhal ise yüzyıllardır kıyafetlerimizin ve tarzımızın tamamlayıcı parçası olan takılar arasında bulunuyor. Halhal kullanımı ise çok eskilere dayanıyor. Bu yüzden ona sadece bir aksesuar gözüyle bakmak haksızlık olacaktır. Halhal, çok eski tarihlere dayanan geçmişi ile bir gelenek haline gelmiş takılar arasında bulunuyor. Kadınların ayak bileklerine taktıkları halhal, halka şeklinde olan bir aksesuardır. Halhalın ilk olarak, milattan önce 2. bin sonlarıyla milattan önce 7. Yüzyıl arasında kullanıldığı tahmin ediliyor. İran’da belirtilen tarihler arasında bulunan kabartmalardaki figürlerde ayak bileklerinde kullanılan halhallara rastlanmıştır. İran’da olduğu kadar Mısır ve Hindistan gibi ülkelerde de halhal kullanımı oldukça eski tarihlere dayanıyor. Ülkemizde de hala sevilen ve tercih edilen bu aksesuarın geçmişi daha çok Güney Anadolu bölgesine dayanıyor. Anadolu’da bağda, bahçede veya tarlada çalışan kadınlar, küçük çocuklarının ayağına halhal takarlardı. Çocukların ayağına taktıkları halhalın çıkardığı ses sayesinde çocuklar kaybolmuyor, nerede oldukları kolayca anlaşılabiliyordu. Halhalın çıkardığı ses sadece çocukları güvende tutmakla kalmayıp yılan ve akrep gibi tehlikeli ve zehirli hayvanların çocuklar ve kadınlara yaklaşmasını engelliyordu.
 
 

Resimde gördüğünüz takıyı incelemek ve satın almak için TIKLAYINIZ...

https://takiatolyesi.com/renkli-zirkon-tas-suslemeli-925-ayar-gumus-halhal-1149
 

TÜM HALHALLARI incelemek için TIKLAYINIZ →


Çorum'da sürdürülen arkeolojik kazı çalışmalarında bulunan 4 bin 500 yıl öncesine ait mezarlıklardaki bazı erkek iskeletlerinin üzerinde bulunan halhallar ise, halhalın bu topraklarda kadınlar gibi erkekler tarafından da kullanıldığını gösteriyor. Hem kadınların hem erkeklerin uzun yıllardır kullandığı bu aksesuarın mermer, ağaç, deri ve çok az da olsa metalden yapılmış çeşitleri de bulunuyor. Halhal ile ilgili bir diğer ilginç bilgi ise bu aksesuarı takmanın Anadolu’nun bazı yörelerinde bir çeşit nişan yüzüğü işlevi görüyor olmasıdır. Bazı doğu illerinde nişan simgesi olarak kullanılan halhal, nişanlı kızların ayaklarında çıkardığı ses ile yürürken bile nişanlı olduklarını ifade ediyor.

Takı Atölyesi olarak çok sevdiğimiz bu aksesuarın adı dilimize Arapça “halahil” kelimesinden geçiyor. Baki ve Nedim gibi önemli Osmanlı şairlerini etkileyen bu aksesuar, onların şiirlerinde dahi yer almayı başarıyor. Geçmişi epey zengin olan halhal, günümüzde kombinleri tamamlayan ve şıklık katan bir aksesuar olarak kullanılıyor. Halhal; ister günlük kombinler için ister şık bir stil için kullanılsın, pek çok farklı model ve renk çeşitleriyle kadın aksesuarları içinde en sevdiklerimizden biri! Diğer aksesuarlar gibi halhal da günümüzün sokak modasına kayıtsız kalmıyor. Bohem ve etnik konseptlerde kullanıldığı kadar stiletto ve spor ayakkabılar ile de çok iyi bir birliktelik sağlıyor.

Peki halhalı nasıl takmalıyız? Halhalı hangi ayağımıza takmalıyız? Halhal kombinlere hava ve hareket kattığı kadar kolaylıklar da sağlıyor. Halhalı ister sağ ister sol ayağınıza takabilirsiniz. Bu tamamen sizin beğeni ve isteğinize kalmış bir durum. Halhalı ayak bileğinize takarken kullandığınız halhal modeline dikkat etmelisiniz. İpli bit halhal modelini ayak bileğinize taktıktan sonra dilerseniz çıkarmayabilir, sürekli kullanabilirsiniz. Gümüş ve zincirli bir halhal modeli ise sürekli kullanım sırasında zarar görebilir veya kopabilir.
 
 

İlginizi Çekebilir

Tümünü Gör
BÜYÜK İNDİRİM
FIRSAT ÜRÜN
FIRSAT ÜRÜN
 Siparişlerinizin Hazırlanışı 
  • Siparişini verdiğiniz ürünler dikkatle seçilir...
  • Seçilen ürünler tekrardan temizlenir ve ambalajlanır...
  • Ambalajlanan ürünlerin defolu olup olmadıkları tekrar kontrol edilir...
  • Kontrol edilen ürünler şık hediye kutularına yerleştirilir...
  • Son olarak size ulaşabilmeleri için kısa bir yolculuğa gönderilirler...
  • İşte biz her siparişi böyle bir heyecanla hazırlıyoruz...