Kadınlar Neden Kolye Takar?

  1. Anasayfa
  2. Takı Modası

Burcuna Uygun Takıları Bulalım mı ?

Burcun Nedir ?
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık
TAKILARI GÖR

Kadınlar Neden Kolye Takar?

Kadınlar Neden Kolye Takar?
Kadınlar neden kolye takar sorusunun cevabı "aksesuarlar kadınlar için vazgeçilmez tamamlayıcılardır" cümlesinde gizli. Taktığımız kolye ve diğer takılar ile stilimizi, ruh halimizi hatta dünya görüşümüzü dahi yansıtabiliyoruz. Aksesuarlar her ne kadar kadınlar ile bütünleşmiş eşyalar olarak bilinse dahi tarih boyunca erkekler tarafından da kendilerine özgü bir tarz oluşturmak için takılıyordu. Kadın ve erkekler, taktıkları takılar ile kimliklerini, kişiliklerini yansıtmakla beraber krallar, kraliçeler, firavunlar, köleler, halktan erkekler ve kadınlar ve rahipler gibi farklı sosyal statülere sahip insanlar da kolye, küpe, halhal, hızma, bilelik ve yüzük gibi takılar ile kendinilerini süslemiştir. Kral ve rahipler yeryüzündeki güçlerini göstermek için takılar takerken, Arap ve Anadolu kültürüyle yaşayan insanlar hızma veya yüzük ile aşklarını ve birlikteliklerini taçlandırıyorlardı. Halhal ise yine Anadolu, Mısır ve Hint kültüründe kendini gösteriyor. Küçük çocukların ayaklarına takılan halhalın çıkardığı ses sayesinde çocukların nerede oldukları kolayca bulunabiliyordu. Takılar bir dini, sosyal veya hiyerarşik bir anlam ifade ettiği gibi çoğu zaman da vücutların çeşitli bölümlerini süslemek için kullanılmıştır. Kolye ise kullanılan en eski süsleme eşyalarından biridir. Eski çağlarda kolye genelde dini törenlerde, büyü ya da cenaze amaçlı kullanılmıştır. Daha sonraki yıllarda ise bir statü ve zenginlik göstergesi olarak değerli metallerden ve taşlardan yapılarak kullanıldı.

İnsanlığın en eski takılarından biri olan kolye ilk olarak tüyler, kemikler, kabuklar ve bitkilerden yapılmıştır. Daha sonradan metalden yapılmaya başlanan bu aksesuar, Antik Yakın Doğu'nun heykel ve sanatlarında bolca tasvir edilmiş ve kullanılmıştır. Mezopotamya'da ise silindir mühürler kolye yerine kullanılmıştır. Babilde altından; Sümer uygarlığında ise altın, gümüş ve boncuklardan kolyeler yapılmıştır. Mısır medeniyeti ise kolyeyi, dini kutlamalarda ve cenazelerde boyunlarına takarak kullanmıştır. Kızılderili insanlar boyunlarına taktıkları kolyeler ile koruma ve saflığı sembolize etmişlerdir. Antik Girit ise kolyeyi bir statü belirtme aracı olarak kullanmıştır. Zenginler akik, inci, carnelian, ametist ve kaya kristalinden yapılan kolyeler takarken, köylüler, keten ipliği üzerine taş giyerlerdi. Antik Yunan'da kolye yapımına özen gösteriliyor, altın kolyeler özenle hazırlanıyordu. Antik Roma'da ise zengin kesimin en sevdiği aksesuarlardan biri kolyeydi. Üst sınıfın kullandığı altın ve gümüş kolyeler; kehribar, inci, amteist, safir ve elmas gibi değerli taşlar ile süslenmştir. Rönesans döneminde kadınlar kadar erkekler de zincir veya kolye takarak zenginlik ve güçlerine üzerinde taşıdı. Bu dönemlerde kadınların neden kolye taktığına dair farklı çıkarımlar yapabiliriz.

19. yüzyıla geldiğimiz de kolyeler bir dini, güç veya statü göstergesi olmaktan çıkıp günümüzde kullanılan aksesuar amacında kullanılmaya başlandı. Şıklığın, hareketin ve stillerin olmazsa olmazı olan kolye, çeşitli modelleri ile kadınlara ilham kaynağı olmaya devam ediyor. Günümüzde kadınlar neden kolye takar sorusuna bu bağlamda cevap verilebilir. Stil tamamlama görevi gören kolye doğru bir şekilde kullanıldığında sade bir kombini dahi şık ve havalı bir hale getirebiliyor. Kış aylarında kalın kazakların üzerine takılan ince zincirli bir kolye ya da kot ve tişört gibi basit bir kombinin üzerine takılan uzun zincirli bir kolye dahi tarzınızı bir adım öne çıkaracaktır.

Klasik modeller arasında sayabileceğimiz inci, gümüş, pırlanta gibi kolye modellerinin yanı sıra günümüz modasının izlerini üzerinde taşıyan retro ve vintage, tasma, geometrik, süet, çift bantlı kolyeler de stillerimiz ve günlük kombinlerimizde yer alıyor. Her aksesuarda olduğu gibi kolyelerde günün modasına ayak uydurmuş durumda. Üst üste takılan ince zincirli kolyeler ile zarif, hareketli, cool veya asi bir görüntü oluştururken; Takı Atölyesi olarak çok sevdiğimiz trendler arasında bulunan kadın kolye modelleri ile tarzımızı ve beğenilerimizi çok daha özgür bir alanda ifade edebiliyoruz.

İlginizi Çekebilir

Tümünü Gör
İNDİRİMDE
Şık İşlemeli Yuvarlak Mavi Camlı Gümüş Kolye
192,00 TL 84,00 TL (KDV Dahil)
İNDİRİMDE
Renkli Yuvarlak Taşlı Otantik Gümüş Kolye
49,00 TL 26,00 TL (KDV Dahil)
İNDİRİMDE
Yeşil Renk Taşlı Yuvarlak Tasarımlı Şık Gümüş Kolye
214,00 TL 94,00 TL (KDV Dahil)
İNDİRİMDE
Halka Tasarımlı Kalp Detaylı Şık Gümüş Küpe
76,00 TL 41,00 TL (KDV Dahil)
İNDİRİMDE
Otantik Tasarımlı Cam Taşlı Bronz Bileklik
61,00 TL 45,00 TL (KDV Dahil)
İNDİRİMDE
Yuvarlak Camlı Yeşil Renk Otantik Bronz Küpe
39,00 TL 26,00 TL (KDV Dahil)
İNDİRİMDE
Yonca Tasarımlı Yeşil Taşlı Şık Gümüş Kolye
213,00 TL 93,00 TL (KDV Dahil)
İNDİRİMDE
Renkli Damla Tasarımlı Şık Gümüş Kolye
171,00 TL 75,00 TL (KDV Dahil)
İNDİRİMDE
Yeşil Taş Detaylı Şık Gümüş Kolye
160,00 TL 70,00 TL (KDV Dahil)
İNDİRİMDE
Çiçek Figürlü Şık İşlemeli Gümüş Bileklik
141,00 TL 76,00 TL (KDV Dahil)
İNDİRİMDE
Renkli Taşlı Mekik Tasarım Detaylı Şık Gümüş Kolye
214,00 TL 94,00 TL (KDV Dahil)
İNDİRİMDE
Etnik Tasarımlı Şık İşlemeli Gümüş Yüzük
159,00 TL 70,00 TL (KDV Dahil)
İNDİRİMDE
Renkli Taşlı Nazar Boncuğu Detaylı Şık Gümüş Bileklik
192,00 TL 84,00 TL (KDV Dahil)
İNDİRİMDE
Delikli Tasarımlı Yuvarlak Taşlı Şık Gümüş Yüzük
130,00 TL 70,00 TL (KDV Dahil)
İNDİRİMDE
Oval Tasarımlı Çiçek Figürlü Şık Gümüş Kolye
192,00 TL 84,00 TL (KDV Dahil)
İNDİRİMDE
Turkuaz Renk Taşlı Şık Gümüş Küpe
159,00 TL 70,00 TL (KDV Dahil)
İNDİRİMDE
Şık Tasarımlı Zincir Detaylı Gümüş Bileklik
192,00 TL 84,00 TL (KDV Dahil)
İNDİRİMDE
Örgülü Çiçek Figürlü Şık Gümüş Kolye
173,00 TL 93,00 TL (KDV Dahil)
İNDİRİMDE
Renkli Kelebek Figürlü Mineli Gümüş Kolye
141,00 TL 76,00 TL (KDV Dahil)
İNDİRİMDE
Yeşil Damla Tasarımlı Taşlı Şık Gümüş Kolye
155,00 TL 68,00 TL (KDV Dahil)
İNDİRİMDE
Sarı Oval Taşlı Şık Gümüş Yüzük
117,00 TL 51,00 TL (KDV Dahil)
İNDİRİMDE
Şık Tasarımlı Püsküllü Gümüş Küpe
225,00 TL 99,00 TL (KDV Dahil)
İNDİRİMDE
Çiçek Tasarımlı Parlak Ve Eskitme Gümüş Kolye
138,00 TL 60,00 TL (KDV Dahil)
İNDİRİMDE
Ayna Figürlü Renkli Taş Detaylı Şık Gümüş Kolye
214,00 TL 94,00 TL (KDV Dahil)