Kolye Nasıl Parlatılır?

  1. Anasayfa
  2. Takı Modası

Burcuna Uygun Takıları Bulalım mı ?

Burcun Nedir ?
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık
TAKILARI GÖR

Kolye Nasıl Parlatılır?

Kolye Nasıl Parlatılır?
Günlük veya özel kombinlerimizi tamamlamak için oldukça sık kullandığımız aksesuarlardan biri olan kolye, sık kullanım sonucunda kararma durumu yaşabilir. Görüntümüzü şık bir şekilde tamamlayan gümüş kolyeler karardığında ne yapmalıyız? Kolye nasıl parlatılır? Takı Atölyesi, kolye parlatma yöntemlerini sizler ile paylaşıyor.

Kararan kolyelerinizi evde, basit yöntemler ile parlatabilirsiniz. Sık kullanılan ve tercih edilen kolye modelleri arasında bulunan gümüş, altın veya imitasyon kolyelerde kararma durumu ile karşılaşırız. Kolyenizi parlatmadan önce kolye ucunuzda bulunan taşlara zarar vermemek için dikkat etmelisiniz. Kolyenizde bulunan taşların ve gümüşün çizilmemesi için partlama sırasında hassas davranmaya özen göstermeli, gümüşü sert yüzeylerden uzak tutmalısınız. Kolyenizi evde, kolay bir şekilde parlatmak için uygulayabileceğiniz ilk yöntem kabartma tozu ile parlatma yöntemi. Bu yöntemi denemek istiyorsanız, kabartma tozunu sadece metal yüzüylerde kullanmalısınız. Hamur bir kıvam elde edebilmek için bir miktar suyun içine kabartma tozunu ilave edin. Ardından yumuşak ve nemli bez ya da sünger ile karışımı gümüş kolyeniz üzerinde gezdirin. Eğer gümüş kolyenizde çok fazla kararma olan bölgeler varsa hamur karışımı bu bölgelerin üzerinde bir süre bekletebilirsiniz. Bu işlemin ardından kolyenizi bol su ile durulayıp daha sonra kurulamalısınız.

Gümüş kolyenizi partlatmak için uygulayabileceğiniz ikinci yöntemde ise yardımcınız alüminyum. Alüminyum bir kabın içine ya da parlak yüzeyi dışarı bakacak şekilde alüminyum kaplanmış bir kabın içine gümüş kolyenizi koyun. Ardından kabın üzerini kaplayacak şekide kabartma tozu serpin. Kabın içine bir miktar kaynar su ekleyin. Gümüş kolyenizi bu karışım içinde en fazla bir dakika bekletin. Eğer kolyenizde hafif bir kir veya leke varsa 30 saniye bekletmeniz yeterli olacaktır. Ardından kolyenizi kabın içinden alarak temiz su ile iyice durulayın ve yumuşak bir bez ile kurulayın.

Gümüş kolyenizi diş macunu yardımı ile de parlatabilirsiniz. Kolyenizi, göz kararı belirleyeceğiniz miktarda diş macunu ile iyice ovun. Ardından sıcak su ekleyerek diş macununu köpürtün. Kullanmadığınız ve yumuşak bir diş fırçası ile diş macununu kolyenizin tüm yüzeyine yayın. Son olarak ılık su ile kolyenizi iyice durulayın ve arada kalan diş macunu kalıntılarını diş fırçası yardımı ile temizleyin. Kolyenizi kağıt havlu ya da emici bir yüzey üzerinde kurumaya bırakabilirsiniz. Kolyeniz kuruduktan sonra yumuşak bir bez ile kolyenizi ovarak parlatabilirsiniz.

Gümüş kolyenizi parlatmak için kullanabileceğiniz diğer bir yöntem ise beyaz sirke kullanımı. Küçük bir kaba yarım fincan beyaz sirke ve 2 yemek kaşığı kabartma tozunu ekleyerek iyice karıştırın. Karışımdaki fokurdama söndüğünde kolyenizi karışıma katabilirsiniz. Kolyenizi karışımın içinde 2 ya da 3 saat bekletmelisiniz. Ardından soğuk musluk suyu ile hiçbir kalıntı kalmayacak şekilde durulayabilirsiniz. Durulamanın ardından yumuşak ve temiz bir bez ile kolyenizi kurulayabilirsiniz.

Partlama işlemi sırasında lastik eldiven yerine plastik veya pamuk eldevenler tercih etmenizi öneriyoruz. Lastik eldiven, kolyenizde bulunan gümüşe zarar verecektir. Ayrca gümüş takılarınızı kaldırırken yumuşak bir bez ile silerek kolyenizin kararmasını engelleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Tümünü Gör
FIRSAT ÜRÜN
BÜYÜK İNDİRİM
 Siparişlerinizin Hazırlanışı 
  • Siparişini verdiğiniz ürünler dikkatle seçilir...
  • Seçilen ürünler tekrardan temizlenir ve ambalajlanır...
  • Ambalajlanan ürünlerin defolu olup olmadıkları tekrar kontrol edilir...
  • Kontrol edilen ürünler şık hediye kutularına yerleştirilir...
  • Son olarak size ulaşabilmeleri için kısa bir yolculuğa gönderilirler...
  • İşte biz her siparişi böyle bir heyecanla hazırlıyoruz...