Yüzük Nasıl Parlatılır?

  1. Anasayfa
  2. Takı Modası

Burcuna Uygun Takıları Bulalım mı ?

Burcun Nedir ?
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık
TAKILARI GÖR

Yüzük Nasıl Parlatılır?

Yüzük Nasıl Parlatılır?

Günlük veya özel kombinlerimizin tamamlayıcı parçası olan yüzükler, sık kullanım sonucunda kararma durumu yaşayabiliyor. Özellikle gümüş, altın, pırlanta veya imitasyon yüzüklerde gerçekleşen kararmalar takıların şıklığını ve güzelliğini gölgeliyor. Yaşanan kararma durumlarında yüzüklerimizi tekrar eski haline getirebilmek mümkün. Peki, yüzük nasıl parlatılır? Eğer kararmış olan yüzüğünüz gümüş ise evde doğal yöntemler ve ürünler ile yüzük parlatma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu yöntemlerden ilki: Kararan yüzüğün üzerine bir fırça veya peçete yardımı ile diş macunu sürmelisiniz. Ardından yüzüğü su dolu bir kabın içerisine koyup yarım saat bekletmelisiniz. Yarım saat sonra yüzüğü suyun içinden çıkarın ve iyice durulayıp, kurulayın. Bu işlemlerin ardından gümüş yüzüğünüz ilk günkü gibi parlak görünecektir. Gümüş yüzüğünüzü parlatmak için uygulayabileceğiniz ikinci yöntem ise sirkeli su ve karbonat karışımı. Bir kabın içerisine iki yemek kaşığı sirke ekleyin. Daha sonra bir miktar su ve iki yemek kaşığı karbonat ekleyin. Gümüş yüzüğünüzü kabın içerisinde yarım saat bekletin. Yarım saat sonra yüzüğünüzü iyice durulayın ve kurutun. Takı Atölyesinin üçüncü yüzük parlatma önerisi ise tuz ve limon karışımı. Bir kabın içine iki yemek kaşığı limon suyu, bir yemek kaşığı tuz ve bir miktar su ekleyin.  Karışımın içine gümüş yüzüğünüzü koyun ve yarım saat bekleyin. Ardından yüzüğünüzü durulayın.

Altın yüzükler de gümüş yüzükler gibi kararabilir. Eğer yüzüğünüz beyaz altınsa bu sefer de sararma durumu görülebilir. Altın ve beyaz altın yüzüklerinizde oluşan deformasyonlar için uygulayabileceğiniz parlatma yöntemlerinden ilki deterjanlı kaynamış su karışımı olabilir. Bir kabın içine su koyun ve kaynatın. Su kaynamaya başladığı zaman içerisine bulaşık deterjanı ekleyin ve karıştırın. Birkaç dakika karıştırdıktan sonra kabın içine altın yüzüklerinizi bırakabilirsiniz. Su ılımaya başladığı zaman takılarınızı çıkarıp bir diş fırçası ile temizleyebilirsiniz. Ardından takılarınızı mutlaka durulayın. Altın yüzükler için ikinci parlatma yöntemi beyaz sabun ve amonyak kullanımı. Bir litre suyun içerisine bir fincan rendelenmiş beyaz sabun ve yine bir fincan amonyak ilave edin. Bir araya getirdiğiniz bu karışımı içerisine atacağınız altın takılarınızı 45 dakika boyunca suyun içerisinde bekletin. Beklemenin ardından çıkaracağınız altınlarınızı soğuk su ile iyice durulayın. Bu işlem tamamlandıktan sonra altınlarınızı yumuşak bir deri aracılığıyla temizleyin.

Pırlanta yüzükler ise sürekli kullanım esnasında eski parlaklığını yitirebilir. Pırlanta yüzüklerinizi eski parlaklığına getirmek için uygulayabileceğiniz ilk yöntem deterjanlı temizlik yöntemi olabilir. Pırlantanızı sıvı deterjanla köpürttüğünüz bir kabın içerisine bırakın. Kılları çok sert olmayan bir diş fırçası ile köpük içerisinde yavaşca fırçalamaya başlayın. Ardından bir süzgecin üzerine koyacağınız pırlantanızı ılık su ile durulayın. Bu işlemlerin ardından pırlantanızı yumuşak bir bez aracılığıyla kurulayabilirsiniz.

Günlük kombinlerimizde sıkça kullandığımız imitasyon yüzükler ise sıkça tercih edilen ürünler arasında. Bu takılar, sık kullanıldığı için bir zaman sonra kararmaya başlar. İmitasyon yüzüklerinizi parlatmak için uygulayabileceğiniz en iyi yöntem su ve sabunla temizlik yöntemidir. Su ve bulaşık deterjanını karıştıracağınız bir kabın içerisine kararan yüzüklerinizi bırakın. Yüzüklerinizi yumuşak kıllı bir fırça ile yavaşça ve bastırmadan ovalayın. Bir süre devam ettiğiniz bu işlemin ardından takılarınızı su ile durulayıp pamuklu bir bezle silin.

İlginizi Çekebilir

Tümünü Gör
FIRSAT ÜRÜN
İNDİRİMDE
FIRSAT ÜRÜN
 Siparişlerinizin Hazırlanışı 
  • Siparişini verdiğiniz ürünler dikkatle seçilir...
  • Seçilen ürünler tekrardan temizlenir ve ambalajlanır...
  • Ambalajlanan ürünlerin defolu olup olmadıkları tekrar kontrol edilir...
  • Kontrol edilen ürünler şık hediye kutularına yerleştirilir...
  • Son olarak size ulaşabilmeleri için kısa bir yolculuğa gönderilirler...
  • İşte biz her siparişi böyle bir heyecanla hazırlıyoruz...