Yüzük Neden 4. Parmağa Takılır?

  1. Anasayfa
  2. Takı Modası

Burcuna Uygun Takıları Bulalım mı ?

Burcun Nedir ?
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık
TAKILARI GÖR

Yüzük Neden 4. Parmağa Takılır?

Yüzük Neden 4. Parmağa Takılır?
Evlilik yüzüğünün, dünyanın en eski geleneklerinden biri olduğunu biliyor muydunuz? Günümüzde kombinlerin şık tamamlayıcısı, stillerimizin olmazsa olmazı yüzük, çok eski tarihlerden bu yana bizi yansıtmaya devam ediyor. Kadınlar için vazgeçilmez aksesuarlar arasında bulunan yüzük, evlilik yüzüğüne dönüştüğü zaman daha da değer ve anlam kazanıyor. Eski çağlarda takılan evlilik yüzüğü günümüzde yerini bir anlam taşımayan, stil için takılan yüzüklere bıraktı. Peki bu evlilik yüzüğü nereden ve neden çıktı? Yüzük neden 4. parmağa takılır? Takı Atölyesi, yüzüğün tarihine göz atıyor. Evlilik için takılan yüzük geleneği çok eski zamanlara, milattan önceye dayanmaktadır. Eski çağlarda inanılan bir inanışa göre boynunuza taktığınız bir metal sizi tüm kötülüklerden koruyordu. Zaman geçtikçe bu inanış bir güzellik simgesi haline geldi. Daha sonra ise insanlar kişinin sözlü, nişanlı veya evli olduğunu parmağa takılan bir yüzük ile simgeleştirmeye başladı.

Tüm kültür ve toplumlarda sağ eli kullanmak daha doğru ve önemliyken neden evlilik gibi önemli bir olayın simgesini sol elimizde taşırız? Sol ele takılan evlilik yüzüğü geleneği eski Mısırlılara kadar dayanıyor. Bilim insanlarının açıklamalarına göre eski Mısırlılar sol elin dördüncü parmağından başlayıp kalbe ulaşan hassas bir sinirin varlığına inanıyorlardı. Mısırlıların ardından Romalılar da bu inanca sahip çıktı. Romalılar Mısırlılardan farklı olarak bu parmakta, kanı vücudumuza pompalayan ve kalbimize bağlayan bir damar olduğuna inanıyorlardı. Bu damara “vena amoris” yani aşk damarı adını vermişlerdi. Böylelikle Romalılar nişanlılık dönemlerinde yüzüğü gelinin dördüncü parmağına takıyor ve gelin de sevdiği kişiyi aşk damarının etrafında taşıyordu. Bu aşamadan sonra yüzüklerin ve üzerinde bulunan taşların özel güçleri olduğuna inanılmaya başlandı. 860 yılında Papa tarafından, evlilik ve nişanın belirtisi olarak altın yüzük kullanılması gerektiği belirtiliyor. Böylelikle nişan yüzüğü ile düğün yüzüğü birbirinden ayrılıyor. 8. yüzyıldan sonra, aşk ve bağlılığın simgesi olarak elmas yüzükler kullanılmaya başlandı. Pırlantalı nişan yüzüğü verme geleneği, Avusturya Arşidükü Maksimillian tarafından 15. yüzyılda nişanlısı Mary’e verilen bir yüzük ile başladı. 1477 yılında Avusturya Arşidük’ü Maximillian Mary’ye verdiği elmas nişan yüzüğü ile elmas da evlilik yüzüğünün bir parçası haline geldi. II. Dünya Savaşı sırasında, askere giden erkeklerin, eşlerini hatırlamak amacıyla takmalarıyla birlikte, ilk olarak erkekler tarafından da erkek yüzüğü kullanılmaya başlandı.

Günümüzdeki uygulama da tahmin edilene göre Romalılardan kalıyor. Osmanlı ve Arap ülkelerinde yayılan yüzük kültürü ile altın işlemciliği ve taşlar ile süslemeler yaygınlaştı. Böylelikle takılan yüzükler çiftin aşkını simgelediği gibi hem kadının hem erkeğin güzelliğinin ve ihtişamının simgesi haline geldi. Bugün 4. parmağa takılan yüzüklerin geçmişi de bu eski geleneğe dayanıyor.

İlginizi Çekebilir

Tümünü Gör
BÜYÜK İNDİRİM
FIRSAT ÜRÜN
FIRSAT ÜRÜN
FIRSAT ÜRÜN
 Siparişlerinizin Hazırlanışı 
  • Siparişini verdiğiniz ürünler dikkatle seçilir...
  • Seçilen ürünler tekrardan temizlenir ve ambalajlanır...
  • Ambalajlanan ürünlerin defolu olup olmadıkları tekrar kontrol edilir...
  • Kontrol edilen ürünler şık hediye kutularına yerleştirilir...
  • Son olarak size ulaşabilmeleri için kısa bir yolculuğa gönderilirler...
  • İşte biz her siparişi böyle bir heyecanla hazırlıyoruz...